Złożenie wniosku kredytowego i innych wymaganych przez bank dokumentów

Submitted by admin on czw., 03/09/2017 - 11:25
bilon

Jeśli zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z bankiem, w którym mamy rachunek bieżący. W takim przypadku bank ma możliwość obserwacji i analizy obrotów firmy przechodzących przez rachunek, co pozwala na uwiarygodnienie i weryfikację danych finansowych. Dzięki temu mamy większe szansę na uzyskanie kredytu niż firma zupełnie bankowi nieznana.

Jak rozmawiać z pracownikiem banku?

Możemy albo sami pójść do placówki bankowej, albo zaprosić pracownika zajmującego się kredytowaniem do siedziby firmy. Coraz częściej takie spotkania odbywają się z inicjatywy banków. Dużo informacji na temat oferty kredytowej można znaleźć w Internecie, warto się z nimi zapoznać, ale są to zazwyczaj dane ogólne. Każda firma z reguły otrzymuje indywidualną propozycję warunków kredytowych wynikającą z oceny jej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Często już pierwszy bezpośredni kontakt pozwala ocenić, czy akurat dany bank będzie dla nas dobrym partnerem, czy jego pracownicy zachowują się w sposób rzetelny, profesjonalny i nie będą marnować naszego czasu. Przy wyborze banku powinniśmy też kierować się opiniami znajomych.

Czy kontynuować współpracę z bankiem w którym mamy kont osobiste?

W przypadku, gdy już korzystaliśmy z kredytów i byliśmy zadowoleni z obsługi, warto kontynuować współpracę z tym samym bankiem. Jeśli posiadamy dobrą historię obsługi kredytów, tj. wypełnialiśmy wszystkie warunki wynikające z umów, bez opóźnień spłacaliśmy kapitał-i odsetki, z reguły podnosimy szansę na uzyskanie lepszych warunków kredytowania i szybszą, pozytywną decyzję. W czasie wstępnej rozmów należy przedstawić nasze oczekiwania. Przedstawienie precyzyjnej i wyczerpującej informacji o planowanym przeznaczeniu środków pochodzących z kredytu pozwoli pracownikom banku na dobranie właściwego rodzaju kredytu i jego warunków. Powinniśmy otrzymać formularz wniosku kredytowego i listę wymaganych dokumentów, a także wstępną ofertę warunków kredytu, który nas interesuje (okres kredytowania, stosowane oprocentowanie, opłaty i prowizje), tak aby można było przygotować plany finansowe, jeśli są wymagane. W trakcie tej rozmowy z pewnością zostanie poruszony temat zabezpieczenia kredytu. Warto spytać, jakie są wymagania banku w tej kwestii. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim zabezpieczeniem, trzeba sprawdzić, czy bank współpracuje z funduszem poręczęniowym, który mógłby poręczyć spłatę naszego kredytu. Następny krok to wypełnienie wniosku kredytowego, przygotowanie i złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli po raz pierwszy chcemy zaciągnąć kredyt albo gdy wnioskujemy o wysoką kwotę można się zazwyczaj spodziewać wizyty przedstawiciela banku w siedzibie firmy. Jego zadaniem jest sprawdzenie podczas takiej inspekcji ewentualnego zabezpieczenia kredytu i wyjaśnienie kwestii, które pojawiły się w trakcie analizy dokumentów.