Czym są depozyty

Submitted by admin on śr., 05/27/2015 - 10:59

Z lokatami związane są tak zwane depozyty. Są one również formą ulokowania swoich środków pieniężnych. Pieniądze można złożyć w banku nie tylko w formie lokaty, ale właśnie w formie depozytu. Jest to rodzaj transakcji w jakiej bierze udział z jednej strony bank, a z drugiej klient banku. Różnica polega na tym, że klient daje bankowi pieniądze w formie depozytu, czyli zupełnie odwrotnie jak w przypadku pożyczki, gdzie pieniądze daje klientowi bank. Po otrzymaniu od klienta pieniędzy bank może nimi dysponować, ale po zakończeniu okresu depozytu musi zwrócić klientowi pożyczoną sumę pieniędzy, która dodatkowo powiększona jest o wielkość odsetek. Banki takie pieniądze przeznaczają na bieżące wydatki, w tym na udzielanie kredytów innym klientom. Mają na to fundusze. 

Od czego zależy wielkość odsetek na depozycie.

Wielkość odsetek z depozytu uzależniona jest od wielu wartości. Wpływa na nią między innymi kwota takiego depozytu. Zasada jest prosta. Im większą sumę zdeponujemy w banku tym większe odsetki od tego banku otrzymamy. Na wielkość odsetek wpływa również okres czasu na jaki wkładamy te pieniądze. Im dłuższy okres tym większe odsetki. Bardzo znaczącym czynnikiem jest również stopa procentowa. Jest ona uzależniona od rodzaju rynku i może się różnić w zależności od tego rynku.

Oprocentowanie depozytu.

W przypadku depozytu klient ma dwa rodzaje oprocentowania. Może być one zmienne lub stałe. Bank będzie dysponował naszymi środkami pieniężnymi, a na koniec umowy da nam za to określoną sumę pieniędzy jaka uzbiera się z odsetek. Dając bankowi dużą sumę pieniędzy uda nam się co nieco zarobić. Depozyty są opłacalne, ale dla tych, którzy dysponują dużymi sumami pieniędzy. Dla przeciętnego człowieka, który ma niewielkie dochody zarobek z depozytu też będzie niewielki. Jeżeli chodzi o samą formę jaką może przybierać depozyt też jest ona różna. Mogą być nim nie tylko pieniądze, ale również biżuteria, czy też papiery wartościowe. Rzeczy są zabezpieczeniem. Bank nam je przechowa i w trudnej sytuacji będą jak znalazł. W formie depozytu przechowywane są także ważne dokumenty. W domu można je w jakiś sposób zniszczyć, zaś w skarbcu banku są one w pełni bezpieczne i w każdej chwili będziemy mogli je odebrać. Sprawdź aktualnie najlepszy kredyt gotówkowy porównanie na 17bankow.COM, i zobacz gdzie najlepiej brać pieniądze.